Sirene – Salve Regina (Javier Busto)

Opening Concert

10th International Johannes Brahms Choir Competition
5-9 July 2017
Wernigerode

Artistic Director and Conductor:

Volkan Akkoç

Soprano:

Ayça Tuncel
Ceren Aydın Akkoç
Merve Berrak
Göksu Hazal Subaşı
Gözde Köse
Hazal Karakaş
Sibel Demir

Alto:

Cansın Hazan Bayrak
Canan Bozkurt
Ece Esi
Günselin Seda Çetinkaya
Merve Pala
Merve Tokat

VİDEO: Zahirî Memed Efendi
Sound Recording & Mastering: Emre Peynircioğlu

SİRENE

Adını Yunan mitolojisinin gizemli ve güzel sesli yaratıkları “Sirenler”den alan Sirene, “Uzak denizlerden gelir sesimiz” mottosuyla 2014 yılında, İstanbul Üniversitesi Devlet konservatuvarı Öğretim Üyesi Şef Volkan Akkoç önderliğinde kuruldu. Türk kadınının dinamik, mücadeleci ve özgür karakterini hem batı hem de Anadolu’nun folklorik müzikleriyle harmanlayan Sirene’nin çekirdek kadrosu, müzikal kaliteyi üst seviyede tutmak amacıyla konservatuvar öğrencileri ve mezunları arasından seçildi. Kadroya eklenen her yeni koristinse köklü bir koro geçmişi olması tercih edilmekte ve korist adayları titiz bir odisyon sürecinden geçirilmektedir.

Bünyesindeki genç ve deneyimli koristleriyle kurulduğu günden bugüne, aralarında önemli Türk ve yabancı bestecilerin eserlerinin ilk seslendirmelerinin de olduğu birçok başarılı performans gerçekleştirmiş olan Sirene, aynı zamanda Türk kadın korosu repertuvarının gelişmesine de katkı sağlamaktadır.

Bu repertuvarın uluslararası koro camiasında tanıtılması misyonunu çeşitli platformlarda gerçekleştirmeye devam eden Sirene, 2015 yılında 29. İzmir Festivali kapsamında Sagittarius Vokal Topluluğu ve Şef Michel Laplénie ile çalışma fırsatı bulmuş, Ahmed Adnan Saygun’un Duyuşlar isimli eserinin dünya ilk seslendirilişini gerçekleştirmiştir. 2016 yılında Avrupa Koro Federasyonu ve Koro Kültürü Derneği’nin ortaklığında düzenlenen uluslararası Akdeniz Koro Forumu’nda yer alarak, Türkiye’deki kadın korosu repertuvarını uluslararası koro camiasına tanıtmıştır.

Romantik Dönem’den günümüze uzanan geniş bir repertuvara sahip olan Sirene, yer aldığı pek çok konser ve projeyle koro dünyasındaki hayatına aktif bir şekilde devam ederken, 5/9 Temmuz 2017’de Almanya’nın Wernigerode kentinde onuncusu düzenlenen Uluslararası Johannes Brahms Koro Yarışması’nda iki kategoride yarışmış, Türkiye’ye 2 altın madalya ve iki jüri özel ödülü (“En iyi Şef” ve “Çağdaş Müzik Yorumlamada Üstün Başarı”) ile dönmüştür.

SİRENE

Sirene was founded in 2014 with Istanbul University State Conservatory faculty member Volkan Akkoç’s initiative. With the motto “Our voice echoes from the distant seas”, Sirene makes reference to the mythical and alluring Greek creatures the “siren”s. The dynamic, brave, and free spirit of the Turkish woman is strongly present in the choir’s fusion of western and Anatolian musical elements. The core choir members are the conservatory students and alumni, and each newcomer goes through a thorough audition process.

In 2015, Sirene had the chance to work with French conductor Michel Laplénie and Sagittarius Vocal Ensemble within the scope of 29th International İzmir Festival and performed the world premiere of Turkish composer Ahmed Adnan Saygun’s “Duyuşlar”.

In 2016 took part in Mediterranean Choral Forum coordinated by European Choral Association, Sirene actively takes part in choral world by participating in numerous concerts and projects.

In 2017 Sirene competed in 10th International Johannes Brahms Choir Festival organized by Interkultur in Germany and won two golden diploma in Folklor and Chamber Choir/ Vocal Ensemble categories. Sirene also awarded two of the jury’s special prizes “Outstanding Performance of Contemporary Coral Music” and Akkoç was awarded “Conductor Prize”.

Sirene has been performing in different genres from various periods in the music history for the last three years. Their aim is to perform choral music, especially contemporary living composers and Turkish choral music, to their best ability and to introduce the Turkish Womens Choir repertoire to the world.

You might be interested in

WordPress Cookie Notice by Real Cookie Banner